>

» Kadayıf pastası tarifi 

Hafif ve lezzetli bir tarif. Yeşil Elma programında Oktay Usta bugün tatlı sevenler için nefis kadayıf pastası tarifini verdi. Sizde farklı hafif lezzeleri denemek isterseniz işte tarifi.  
 
Kadayıf pastası
 
Malzemeler:
 
3oo gr. tel kadayıf
1 su b. toz şeker
1 su b. ceviz
1 çay k. tarçın
2 çorba k. tereyağı
yarım çay b. sıvıyağ
 
Kreması için: 
 
1 lt. süt
1 su b. toz şeker
1 pk. labne
1 yumurta sarısı
1 pk. vanilya
2 çorba k. un
1 çorba k. nişasta
 
Üzeri için:
 
kivi
 
Yapılışı: Kadayıfı ince ince doğruyoruz. Geniş bir tencereye biraz sıvıyağ koyuyoruz ve kadayıfı ilave edip kavurmaya başlıyoruz. Şekerini ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Rengi iyice kızarınca cevizi ve tarçını ilave ediyoruz. Biraz daha kavurduktan sonra altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. İçine toz şekeri, yumurta sarısını, vanilyayı, unu ve nişastayı ilave ediyoruz. Kıvamı koyulaşana kadar çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kıvamı koyulaşıp göz göz olunca altını kapatıyoruz. İlk sıcaklığı çıkınca labne peynirini ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Kelepçeli kalıbı yağlıyoruz ve servis tabağına alıyoruz.
 
Kadayıfın 3te 1ini kalıbın zeminine koyup elimizle bastırıyoruz. Kremanın yarısından biraz fazlasını kadayıfın üstüne döküyoruz. Kalan kadayıfın da yarısını üstüne serpiyoruz. Kalan kremayı da döküyoruz. Son olarak kadayıfı üstüne koyuyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Servis yapacağımız zaman kivileri soyuyoruz ve dilimleyip pastanın üzerine diziyoruz. Kelepçesini dikkatli bir şekilde çıkarıyoruz ve servis ediyoruz.